Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

26. 9. 2023 anonymní

Dobrý den,
mé mamince 78 let předepsali nový lék Trajenta 5,bohužel jsme v lekárně platili plnou cenu.Kdo nám může tento lék předepsat,aby byl částečně hrazen pojišťovnou?Diabetolog i obvodní lékař?Všichni tvrdí,že musíme platit plnou cenu a v lekárně zase,že to není pravda.Prosím můžete mi na toto odpovědět.Lék je skutečně moc drahý.Děkuji předem za vaší odpověď.Můžete odpověď poslat také na můj E-mail?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Trajenta bohužel nově nemá plnou úhradu zdravotní pojišťovnou. Tedy nelze žádným lékařem předepsat bez doplatku.
Domluvte se s lékařem, který jej předepisuje, zda jej může vyměnit za jiný lék. Někdy to lze, někdy ne. Například při zhoršení funkce ledvin, kdy je lék vhodný.
Pokud zaplatíte plnou cenu, ta se započítává do ročního limitu daného pojišťovnou, který je pro Vaší maminku 500,00 kč na rok. Tedy Vám budou kvartálně vracet vše co je doplaceno na léky nad 500,00 Kč. Takže ve finále by to tak drahé nebylo.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 9. 2023 Lenka

Dobrý den, byl mi diagnostikován diabetes 1. typu, jaké by měly být hodnoty glykémie hodinu po jídle a dvě hodiny po jídle. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

problematika diabetu 1. typu je velmi široká. Rovněž stanovení cílových hladin je individuální. Záleží na věku, přidružených nemocech, aktuálních hodnotách glykémie v době vzniku cukrovky. Obecně platí, že hodnoty nalačno by se měly přibližovat hodnotám zdravého, tedy 4,5 - 5,5 (6,0) mmol/l, po jídle pak mezi  7-9 mmol/l. Ale pokud jste měla dlouhodobě např. 15-20 mmol/l, pak by rychlé snížení mohlo být nebezpečné pro oči. Cesta k cílovým hodnotám by v takovém případě měla trvat cca 3měsíce.

Bližší informace o tom, jak pracovat s inzulínem k dosažení těch optimálních hodnot např. na:
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 9. 2023 Ivana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze snížit hladinu cholesterolu přírodními produkty (např. obsahující lecitin, červenou fermentovanou rýži..). Jím zdravě, sportuji, nekouřím.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

některé potravinové doplňky mohou skutečně snížit hladinu cholesterolu s minimálním rizikem vzniku nežádoucích účinků.

Červená fermentovaná rýže byla v Číně po staletí používána jako potravina, dochucovadlo a barvivo do jídel. Za její červenou barvu je zodpovědná ušlechtilá plíseň Monascus purpureus. Právě díky této plísni obsahuje i bioaktivní složku zvanou monakoliny. Nejvýznamnější z nich, monakolin K, snižuje hladinu cholesterolu mechanismem totožným se statiny (léky na snížení hladiny cholesterolu). Je znám také pod názvem lovastatin. Rýže dále obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, isoflavonoidy a fytosteroly, což jsou další látky schopné snižovat hladinu cholesterolu. Pozitivní účinek na snížení hladiny cholesterolu byl prokázán řadou studií. Její dlouhodobé užívání může vést ke snížení hladiny LDL cholesterolu cca o 10-20%.

Je tu ale několik problémů:
1. Potravinové doplňky nejsou kontrolovány odbornými autoritami, proto není jistota o množství účinné látky v produktu.
2. Pro snížení hladiny cholesterolu je nutné užívat doplňky trvale, ale to je v případě statinů (léků na snížení cholesterolu) stejně, jen toto není hrazeno zdravotní pojišťovnou.
3. Otázkou je cílová hladina LDL cholesterolu pro Vás nebo pro jedince, který by chtěl potravinové doplňky užívat. Například diabetik bez komplikací má cílový LDL cholesterol pod 1,8 mmol/l. Člověk po infarktu pak pod 1,4 mmol/l. Pokud má hladinu cholesterolu 4,2 mmol/l, povede užívání potravinových doplňků ke snížení hladiny cca na 3,5 mmol/l. A to nestačí. Proto pro většinu pacientů s onemocněním srdce nebo s cukrovkou volíme statiny či jiné léky, které mají potenciál snížit LDL cholesterol cca o 50%.

Závěrem: užití potravinových doplňků v léčbě vyššího cholesterolu zvažujeme u pacientů s hraničním nálezem nebo u těch, kteří netolerují léčbu statiny, či jinými léky na snížení hladiny cholesterolu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 9. 2023 Alzbeta Zelenkova

Dobry den, je u vás v ordinaci možné dostat Ozempic na předpis na léčbu obezity? Cukrovkou netrpím. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pravidla jsou všude stejná. V současné době nelze předepsat léky Ozempic pro ty, kteří nemají cukrovku. Na léčbu obezity používáme preparát Saxenda, který má ještě o něco vyšší váhové úbytky než Ozempic. Náklady jsou podle dávky 4-5.000 korun za měsíc. Tento preparát může předepsat například Váš obvodní lékař, internista nebo diabetolog. Preparát je na trhu omezeně, ale lze jej získat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 9. 2023 Martin

Dobry den,
Proc nemuze cukrovkar pouzit masazni pristroj na chodidla,jake jsou kontroindikace v tomto pripade
Dekuji Skala

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je diabetes dobře kompenzován a bez komplikací diabetu nebo jiných závažnějších onemocnění (nemoci srdce a cév) je možno masáže absolvovat. V případě postižení cévního systému nebo neuropatie je vyšší riziko vzniku defektu na noze, proto se jakékoliv procedury, kde je riziko postižení kůže, nedoporučují. V případě nejistoty konzultujte svůj konkrétní případ se svým lékařem na diabetologii.

Na toto téma je rovněž řada článků, například: https://www.profi-pedikura.cz/rady-a-tipy/pece-o-nohy-diabetiku/ nebo https://zkustojinak.cz/lek/masaz-jako-doplnkova-procedura/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 9. 2023 Jitka

Dobrý dsn je mi 40let pred 2mesici mi muj praktik rekl ze mam cukrovku a vysoky tlak zacal me vysoky tlak zlobit a byla jsem 4krat uz odvezena na internu kde vse bylo v norme krevni testy a tlak klesl asi jsem dostala velky strach o sebe a tacala jsem mit problemy ze jsem se zacala klepat potit a mela jsem vnitrni tres nevim tda se jednalo o ataku dostala nsem antidepresiva a lexaurin ale bylo mi hur a prasky jsem po 6dnech vysadila mam doma 3 deti z toho rocniho a potrebuji fungovat ale nevim proc posledni dobku se bojim jit i ven nsvo nekam ject nevite co to muze byt dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle Vašeho popisu a bez podrobnějšího vyšetření Vám bohužel nemohu říci, kde je Váš problém.
Zkuste se znovu obrátit na Vašeho lékaře, aby zkontroloval Vaše výsledky a poradil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 9. 2023 Jaroslav

věk: 77; výška 178cm; váha 74kg, diab.2.stupně; xultophy večer 28 j.;
Nehojící se hnisavé nehtové lůžko na pravém palci DK. Používám mast Betadine, málo účinné.
Prosím o radu. Uvítám možnost vyšetření ve Vaší podiatrické ambulanci.
Děkuji, Janda 602181928

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

objednání v podiatrické ambulanci je možné. Volejte prosím tel. 602 216 304, také viz: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/.
Ambulance je pouze v pátek, ideálně tedy pokud zavoláte v pátek, jinak ale možno celý týden i na pevnou linku 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2023 Petra

Dobrý den,momentálně jsem 28.týden těhotenství a test na cukrovku už nestihnu (ani na ni jít nechci) ale měřím se doma na lačno a moje hodnoty jsou 5,6 což v těhotenství jsou tyto hodnoty už cukrovka. Je možné se tedy k vám objednat i přes neabsolvovany test na cukrovku. Věk 27. Předem dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

můžete, zkontrolujeme Váš glukometr a provedeme některé další testy abychom zkusili posoudit jak na tom jste.
Tedy pokud budete chtít, ideální pokud zavoláte do ambulance a objednáte se na kontrolu. Jen prosím vysvětlete sestře svoji situaci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Jana

Dobrý den,

moje babička měla diabtes I. typu od svých cca 35 let. Mně je 43 let, měřím 160 cm, vážím 50 kg. Občas si doma změřím glykemii pro kontrolu, nebyl u mně diagnostikován diabetes. Došla jsem ale k překvapivému zjištění. Opakovaně se mi stává, že glykemie nalačno po probuzení je nižší než glykemie nalačno po půl hodině svižné chůze. Např. minulý týden po probuzení 5,2 a po 30 min svižné chůze 5,8, dnes dokonce po probuzení 4,8 a po stejné chůzi 6,1, vše nalačno. Čím může být tento vzestup způsoben? Když se změřím během dne před sportovní aktivitou a po ní, glykemie mi klesne.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glykémie v krvi během dne kolísá. To je normální. Játra si vyrábí cukr ze zásob, pokud delší dobu nejíte. Hladina glykémie je řízena řadou hormonů tak, aby se pohybovala kolem 4-5,5 mmol/l nalačno a obvykle 5-7 mmol/ po jídle.
Navíc je hladina ovlivněna pohybem, také je důležité jaký druh pohybu máte za sebou (protože například rychlá chůze či běh cukr snižuje, ale některé silové sporty nebo anaerobní fyzická aktivita jako např. tenis mohou cukr lehce zvyšovat). Cukr je dále ovlivněn stresem, u žen fází menstruačního cyklu, kvalitou cukrů, množstvím bílkovin a tuků v posledním jídle.

Z výše uvedeného vyplývá, že je naprosto zbytečné se opakovaně měřit a řešit jestli máte po probuzení 4,8 nebo 5,2 mmol/l či během dne 5,8 nebo 6,1 mmol/l. Důležité je, že jsou všechny Vaše hodnoty v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Michaela

Dobrý den, při odběru mi vyšlo TSH 6,3 a Tp4 13,8. Chtěla jsem se objednat na endokrinologii na doporučení svého lékaře a tam mi řekli, že je to zbytečné, že hodnoty jsou takto v pořádku. Tak nevím. Mám celiakii a ABKM. Je to opravdu v pořádku?

Odpověď ordinace

Dobry den,

Váš praktický lékař by měl opakovat odběry za 6 týdnů a pokud je TSH stále nad normu, tak to může značit poruchu funkce štítné žlázy a vyšetření endokrinologem je na místě.

S pozdravem

MUDr. František Loos