Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

23. 9. 2021 Ladislav Tvrdík

Jelikož mám slabší diabetes na který beru léky Metformin 1000mg 2x denně a obdržel jsem od praktické lékařky glukoměr ke kontrole glykemie, mám také střední astma /nyní po prodělání covidu 19 se mi zhoršilo dýchání a zrak, mám nárok na úhradu jehel a proužků na glykemií případně na další popsané onemocnění i jiných prostředků -děkuji Tvrdík Lad

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik II typu na PAD /perorální antidiabetikum/ máte nárok na 100 ks testovacích proužků a 100 ks lancet /jehliček do odběrového pera/ za rok. Poukaz na pomůcku Vám předepíše Váš ošetřující lékař a Vy si vyzvednete v lékárně.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 9. 2021 Laura

Dobrý den.
Jsem diabetička 1.typu na perech./Novorapid a Lantus/,Jak mám postupovat pokud omylem usnu a zapomenu si píchnout noční inzulí.Přes den to dohánět vyšší dávkou denního inzulínu?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud si zapomenete aplikovat večerní Lantus, tak následujících cca 20 hodin budete před jídly vždy vysoko a to zejména ráno.

Řešení jsou dvě:

1. jak správně říkáte je zapotřebí přes den aplikovat vyšší dávky denního inzulínu, většinou častěji, tedy cca po 3 hodinách (podle glykémie) a to až do další dávky večerního Lantusu

2. nebo můžete na diabetologii požádat o změnu inzulínu Lantus na inzulín Tresiba. Tento inzulín lze aplikovat s větším časovým rozptylem. Lze jej tedy podat hned ráno, pokud večer zapomenete. Dávka se totiž pomalu načítá a v průběhu 2-3 dnů stabilizuje. Proto jej není nutné aplikovat přesně ve stejnou dobu. Pokud se Vám stává, že večer usnete můžete tento inzulín podávat zároveň např. s večeří nebo kdykoliv v průběhu večera. Podrobnosti doporučuji konzultovat na Vaší diabetologii

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2021 Monika Řeháková

Dobrý den,

dočetla jsem se o léčbě diabetické neuropatie v Motole a zajímalo by mne zda je možná léčba za hospitalizace nebo by se muselo několikrát dojíždět.
Manžel má cukrovku bere léky píchá inzulin a má šílené bolesti v lýtkách a křeče ujde jen pár kroků kdy bolestí nemůže dojít jemu 71 let.
Děkuji a přeji hezký den Řeháková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro léčbu neuropatie používáme léky, které tlumí bolesti a k tomu navíc podáváme infuze se silnými vitamíny, které mohou stav vylepšit. Je ale důležité vědět, jestli potíže Vašeho manžela jsou způsobeny jen neuropatií nebo je přítomno též postižení cév. To se totiž často projevuje podobně. Pokud tedy máte z neurologie potvrzeno, že se jedná o neuropatii, je možné tyto infuze podat. O léčbě v Motole je potřeba se domluvit konkrétně v Motole.

Infuze se mohou podávat během hospitalizace, ale lze je podávat i ambulantně. Většinou na neurologii nebo na diabetologii. Zkuste se domluvit s ošetřujícím neurologem  nebo diabetologem.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 9. 2021 J

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na vhodnost MDM metody pro moji maminku. Je po druhé operaci páteře pro útlak nervu, má těžký motor. deficit na jedné noze (úporné dysestezie) a lehké postižení druhé končetiny. Stav se po operaci nezlepšuje a zvyšují se dávky Neurontinu.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

metoda MDM byla používána zejména pro zlepšení bolestí při diabetické neuropatii. Na stavy způsobené degenerací páteře, po operacích, tedy tam, kde dochází k útlaku nervů, neměla bohužel velký vliv. Což bude případ Vaší maminky.
V současné době se již nepoužívá.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 8. 2021 Richard Svoboda

Dobrý den.
Beru 1 tabletu Januvia 100 a poslední týden mám cukr v rozmezí 9-15. Když se najím cukr klesne v průměru o 2 body. Cítím se unaven, jinak žádné příznaky nepozoruji. Jsem pouze prochladl a mám rýmu. Aktuálně čekám na svého doktora. Mám vyčkat, nebo jít k jinému jako akutní případ?
Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladiny glykémie mezi 9-15 mmol/l jsou zvýšené, ale ještě ne natolik, abyste musel akutně vyhledat jinou péči. Radila bych Vám zpřísnit dietu, pít dosti tekutin (cca 2 litry vody nebo čaje) denně. Tableta Januvia 100mg 1x denně je maximální dávka, nelze tedy navyšovat.
Je možné, že došlo ke zhoršení vlivem nachlazení. Pokud se stav neupraví cca do měsíce, bude Vám lékař upravovat léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2021 Verča Rusová

Dobrý den,
jsem těhotná a dnes jsem byla na oGTT testu. Vím, že nejdříve se má absolvovat ve 24+0 týdnu, ale nějak jsem to popletla a šla v 23+2. Vadí to hodně a měla bych jít na toto vyšetření znova?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

oGTT test se má ideálně provádět v týdnu 24-28 těhotenství. Týden 23+2 je začátek 24 týdne, takže pokud jste již byla a výsledek je v normě, tak je to v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 8. 2021 Petra

Dobrý den,jsem ve 12tt těhotenství a byli mi zjištěny tyto hodnoty na lačno 5,16mmol/l byla jsem poslána do dia poradny. Nikdo mi nic nevysvětlil zda ty hotnoty jsou velmi vysoké, jsem teprva objednaná tak nevím co mám čekat?? Žijí v zahraničí. Prosím o vysvětlení těchto hodnot. Děkuji za odpověď Petra

Odpověď ordinace

Dobrý den,

všechny hodnoty nad  5,1mmol/l jsou v těhotenství hodnoceny jako gestační diabetes. Vaše hodnoty jsou jen lehce nad normou, nemusíte se obávat žádných akutních komplikací. Než půjdete k lékaři, kde Vám půjčí glukometr a vysvětlí jak si měřit hodnoty krevního cukru, můžete začít studovat. Léčba těhotenské cukrovky vždy začíná správnou stravou. Podívejte se na: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz. Hledejte články o těhotenském diabetu, o léčbě a sledování.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 8. 2021 Nika

Dobrý den, chtěla bych se prosím vás zeptat .Je možné U Vás podstoupit test na těhotenskou cukrovku pouze z krve bez zátěžového testu (pití nápoje) ? Pokud ano je potřeba mít k vám žadanku od gynekologa nebo stačí se domluvit s Vámi ?děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

testy na těhotenskou cukrovku my neprovádíme. Musíte se objednat do laboratoře, např. www.citylab.cz či jiné, event. co máte poblíž svého bydliště. 

V péči máme až pacientky, které již mají stanovený gestační diabetes mellitus čili těhotenskou cukrovku.


S pozdravem

Diabetologická ambulance

18. 8. 2021 Dagmar Šmídová

Dobrý den chtěla bych se zeptat beru 3xdene prášky na cukrovku a na noc ve 21.00 inzulín jen jsem tet na oslavě a nechala sem ho doma myslíte že když si ho Pichnu cca o 2hodiny déle nebude to vadit děkuji za radu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

odpověď asi přichází pozdě, ale přece. Pokud se jedná o tzv. bazální neboli dlouhodobě působící inzulíny, které působí po dobu 18-24 hod, lze aplikaci o 2 hodiny posunout bez obav. Toto bude Váš případ.

Většina inzulínů, které používáme pro dávku inzulínu 1x denně k aplikaci večer, lze aplikovat obvykle mezi 18-24 hodinou.
Nejvhodnější hodinu nebo ideální rozmezí je vždy potřeba individuálně dohodnout se svým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 8. 2021 Valíková Božena

Vysoké cukry dlouhé roky i kolem 30 teť léčba 3 měsíce TRULICITY 1x týdně 1,5
Neuropatie nohou dnes i neuropatie oči Bolestí; hlavy průjemi zvracení slabost celého těla Bolestí kostí silny tlak v boku únava Proč se po 15 let zvýšily tak silné bolestí celého těla při nízkém cukru Jsem úplně bez pohybu Děkuji
Dlouhý cukr 107 až 117 a poprve my klesl na 70 hrozí my vážné poškození celého těla oči nohy ledviny Co bude dál Prosím

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dlouhodobě zvýšený cukr může vést ke vzniku řady komplikací, mezi jiným k bolestivé neuropatii, kterou jak píšete máte.
Pro léčbu neuropatie je důležité zlepšit hladinu glykémie co nejblíže k hodnotám normálu, tedy cca 5-7mmol/l nalačno a do 10mmol/l 2 hodiny po jídle. Jak sama píšete cukr se Vám pomalu lepší.

Hlavní potíží při léčbě neuropatie je fakt, že pokud již neuropatie vznikne, odeznívá často velmi pomalu a někdy se zlepší jen minimálně. Zlepšení hodnot krevního cukru nevedou většinou k okamžitému zlepšení projevů neuropatie. Je možné že ke zlepšení dojde za půl roku nebo také vůbec. Protože pokud dlouhé roky na tělo působí hyperglykémie, nelze očekávat že se stav normalizuje během několika měsíců.

Bolestivé projevy neuropatie lze tlumit léky. Doporučuji Vám konzultaci na diabetologii nebo neurologii. Je důležité dostat cukr pod kontrolu (tedy HbA1C alespoň pod 60mmol/mol), což by mohlo zpomalit nebo zabránit dalšímu zhoršování potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková