Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

23. 6. 2025 Jana Pozdechova

Dobry den maminka si nově zacala pichat inzulin 8 jednotek ale jen rano.
A rika mi ze je stradně unavena,spava muze to byt tim? Je ji 83 let.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pro úplnou představu je potřeba mamince změřit hodnoty glykémie, krevního tlaku atd. Pokud ale maminka byla dlouhodobě zvykla na vyšší hodnoty cukru v krvi, je možné, že při normálních hodnotách se cítí unavenější. V každém případě doporučuju měřit hodnoty cukru v krvi a konzultovat stav Vaší maminky s ošetřujícím lékařem. Doporučené hladiny cukru pro Vaší maminku jsou nalačno 5-8 a po jídle 8-10mmol/l. Pokud jí hodnoty klesají k číslu 4-6mmol/l, může pociťovat únavu.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 6. 2025 Petr

Dobrý den do poradny,
rád bych si měřil hodnotu glykemie sám doma,měl jsem poslední dobou několikrát hodnotu v krvi 5.8 a stresově při pobytu v nemocnici taky 10. Tady je můj dotaz: Na trhu jsou i lejzrové přístroje a tak se ptám,jestli s nimi máte dobré zkušenosti a jaký přístroj doporučujete.
Děkuji za odpověď. P.Weber.

Odpověď ordinace

Dobrý den pane Weber,

žádný laserový glukometr nebyl zatím oficiálně schválen jako plnohodnotná náhrada klasického měření u diabetiků. Některé firmy pracují na neinvazivních řešeních, ale většina je ve fázi testování nebo klinických studií. Momentálně laserové glukometry nejsou dostatečně spolehlivé, aby nahradili klasické glukometry.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 6. 2025 anonymní

Dobrý den, cely život jsem měla sníženy krevní tlak, nedávno mi byla diagnostikována hypertherioza a v důsledku toho mi TK vyskočil. Po nasazení thyrozolu a úpravě hormonů mi klesl na 130/80. Při poslední kontrole před 14 dny jsem měla hodnoty TSH 0,43 , fT4 11,09, a stále vysoky anti-TSHr 17. Ale nyní se mi TK opět najednou zvýšil na 160/85. Co by mohlo být příčinou zvýšeného krevního tlaku? Neměli by být kontrolovány ještě nějaké jiné hodnoty spojené se štítnou žlázou?
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladinu hormonů máte stabilizovanou do normy, trvá produkce protilátek, ale ty na krevní TK nemají vliv. Je vhodné domácí měření krevního TK, hyperthyreóza zvyšuje efekt sympatiku a zvyšuje srdeční frekvenci a může mít vliv na TK. Dalším parametrem na sledování thyreotoxikózy je i hladina fT3, což je nejúčinnější hormon na receptoru, ale při tak pěkných výsledcích bude určitě v normě.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

12. 6. 2025 Slavina

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Léčím se s cukrovkou 2 typu. Je mi 54 let, výška 164 váha 71kg. Léky jsem dostala siofor 1000 prolong. Ten asi nezabíral dlouhodobý cukr 80,1. Dostala jsem k tomu lék rybelsus 7 mg. Dlouhodobý cukr na 49,2. Ted jsem odjela na dovolenou a zapoměla jsem si léky siofor doma. Brala jsem cca 18 dnů pouze rybelsus. Mám zacit zpátky jist ten siofor? Měření cukru doma 6,3 -8,8. Je fakt ze se ale cítím líp. Předtím jsem byla unavena a měla vždy po ránu takovou pachuť v ústech. Mám pocit ze to způsoboval ten siofor. Je možná výměna léku siofor za jiný? Co neobsahuje metformin? Děkuji za odpověď Slávina

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste jíž 3 týdny jen na léčbě Rybelsusem, doporučuju Vám nyní provést pečlivý self-monitoring, tj. kontrola glykémii ráno nalačno a 2 hodiny po jídle (po snídaní, po obědě, po večeři). Cílová glykémie ráno nalačno 5-6 mmol/l, po jídle do 8 mmol/l. Pokud to splníte, tak byste mohla ponechat v terapii jen Rybelsus, jinak bych doporučila vrátit do medikace alespoň poloviční dávku Metforminu. Úpravu medikací, nežadoucí účinky a hladinu glykémii prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

9. 6. 2025 Hana Grossmannova

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká je praxe po amputaci nohy z důvodu diabetu. Je pacient umístěn do léčebny? Nebo se řeší vše domácí péči? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

péče o pacienta po amputaci dolní končetiny záleží na domluvě mezi pacientem/rodinou pacienta a lékařem. Nelze vyloučit, že doporučí přechodnou hospitalizaci na lůžku následné péče, kde s pacientem budou rehabilitovat – vertikalizace, chůze o FB, kontrola glykémií s nastavením terapii. Jinak je pacient poté schopen fungovat i v domácím prostředí. Pokud by potřeboval pomoc s léky /aplikací inzulinu, nebo převazem rány, nebo pomoci i s chodem domácnosti, to se řeší cestou PL a domácí péče, event. i pomocí sociální pracovnice. Více informací Vám poskytne ošetřující chirurg a Váš praktický lékař.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 6. 2025 Martin

Dobrý den, je mi 55 let, aktivně sportuji, nejméně 4x týdně, ale i častěji běhám 15 km. Stravuji se velmi ukázněně, s vynecháním cukrů, dostatkem vlákniny atd.. přesto jsem si opakovaně naměřil ráno nalačno zvýšené hodnoty krevního cukru. Cca lehce po 7 mmol. Na krevní testy chodím celkem pravidelně, většinou jednou ročně s výsledky krevního cukru v normálu.
Máte pro mě nějakou radu, vysvětlení? Velmi děkuji za případnou odpověď.
Martin

Odpověď ordinace

Dobrý den, občas se setkáváme, že i u zdravých lidí (zejména sportovců a lidí s nízkosacharidovou dietou) může být zvýšená ranní glykemie způsobena fyziologickým uvolněním hormonů (kortizol, růstový hormon, adrenalin), které zvyšují cukr v krvi jako přípravu na začátek dne.

Druhou příčinou může být, že se z důvodů dlouhodobého dodržování nízkosacharidové diety Vaše tělo adaptovalo snížením inzulinové citlivosti v játrech (tzv. "fyziologická inzulinová rezistence"). Není to patologické, ale může to zvyšovat ranní glykemii.

Dalším důvodem může být nepřesné měření domácím glukometrem, který může mít odchylku až 15 %. To znamená, že hodnota 7 mmol/l může být reálně i 6,1 nebo 7,9 mmol/l.

A poslední možnost, že by se mohlo jednat o počínající prediabetes, i přesto. že máte zdravý životní styl, věk hraje roli – s přibývajícím věkem se metabolismus mění a inzulinová citlivost klesá.

Doporučuju si nechat vyšetřit glykovaný hemoglobin, event. doplnit test glukozové tolerance. Ke zvážení je lehká úprava jídelničku - paradoxně mírné zvýšení příjmu komplexních sacharidů (např. oves, luštěniny) může vést ke zlepšení inzulinové citlivosti a snížení ranní glykemie.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 6. 2025 Ok

Dobrý večer co mám dělat když nevím jestli jsem si Pichl insuln toulejo

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, jestli kromě bazálního inzulinu Toujeo máte i denní inzulin, nebo perorální léky na léčbu cukrovky. Inzulin Toujeo působí 36 hodin. Pokud si nejste jistý, jestli jste si bazální inzulin Toujeo aplikoval, je vhodná kontrola glykémie á 1-2 hodiny s případnou korekci hyperglykémie např. malými dávkami rychlého/bolusového inzulinu. Nebo pokud si naměříte vyšší lačnou glykémie, lze si aplikovat poloviční dávku od běžné inzulinu Toujea a dále pokračovat dle zvyklého schématu.

Upozorňuju, že táto poradna neslouží k řešení akutních problémů. Hladinu glykémie, úpravu léčby, svůj zdravotní stav konzultujte s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 6. 2025 Gajka

Dobrý den, beru Rybelsus 7mg a siofor 1000 prolong. Jsem ale velmi unavená. Ráno cukr 5,8-6,3. Myslíte že bych nemusela brát ten siofor? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Gajko,

únava může být, ale nemusí být, spojována s hladinou glykémii, kterou uvádíte. Bohužel neuvádíte svůj věk, ani další okolnosti spojené s Vaším zdravotním stavem. Lačný cukr, který udáváte, je v přijatelném rozmezí. Důležité je ale také vědět, jakou hladinu glykémie máte cca 2 hodiny po jídle. Eventuálně jakou máte hladinu cukru v noci. Vzhledem k tomu, že máte Rybelsus, předpokládám, že trpíte nadváhou/obezitou. S tímto onemocněním může být spojen i syndrom spánkové apnoe, který se často projevuje únavou. Prosím hladiny glykémie, svůj zdravotní stav a úpravu medikace konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková.

30. 5. 2025 Petra Kohoutova

Dobry den ,
Behem jednoho roku jsem prestala spatne videt i slyset,a boli i pali me chodidla.
Muj tlak je nekdy az 206/183, 186/174, 159/109,
Zesediveli mi vlasy,2× jsem omdlela.
Spatne se mi hoji rany,je mi stale zima.Moje pamet se tez zhorsila.....
Je mi 50 let.
Chci se zeptat muze to byt cukrovka? Dekuji za odpoved kohoutova

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Kohoutová,

Vámi popsané potíže mohou souviset i mimo jiné s cukrovkou (zejména pokud by se jednalo o neléčený nebo špatně kompenzovaný diabetes 2. typu). Zároveň je ale důležité zdůraznit, že tyto příznaky mohou mít i jiné příčiny – například neurologické, hormonální, kardiovaskulární nebo metabolické. Vysoké hodnoty krevního tlaku, které uvádíte, jsou velmi závažné a samy o sobě představují zdravotní riziko.

Prosím kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který Vám provede základní vyšetření, včetně krevních testů na hladinu cukru, funkci ledvin, štítné žlázy a dalších parametrů. Na základě výsledků Vás pak může odeslat ke specialistům – např. diabetologovi, neurologovi nebo internistovi.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

30. 5. 2025 Elena

Dobrý den, můžete mi poradit nico o Saxenda , může použít zdraví člověk na hubnutí?ne má cukrovku, díky za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den Eleno,

preparát Saxenda je indikován k léčbě obezity u pacientů s BMI nad 30 kg/m2 nebo s BMI nad 27 kg/m2 za přítomnosti alespoň jedné komorbidity související s hmotností (např. zvýšeny cholesterol, zvýšena hladina glykémie nalačno, vysoký krevní tlak, syndrom spánkové apnoe, atd.). Základem léčby obezity však zůstává dieta se sníženým obsahem kalorií a zvýšená pohybová aktivita. Svůj zdravotní stav a léčbu obezity konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková