Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

29. 2. 2024 Julie

Dobrý den,
u přítele (22) byla zjištěna cukrovka typu 1 a snažíme se vybrat pumpu. Dočetli jsme se, že v zahraničí je možné mít pumpu, která nevyžaduje zavedení hadičky (Omnipod). Je nějaký podobný ekvivalent v Česku? Pokud ne, které pumpy umožňují např. sledování úrovně hladiny cukru přes telefon a případně nabízejí i ovládání přes něj? Velice by to usnadnilo dávkování. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pumpa Omnipod v ČR není na trhu, očekáváme jí tento nebo příští rok. Mezi pumpy s automatickým dávkováním inzulínu (tedy se jedná o pumpy, které pomáhají regulovat hladinu glykémie na základě dat ze senzoru) patří:

1. Tandem Control IQ, viz: https://www.aimport.cz/inzulinova-pumpa-t-slim-x2tm (není ovládána přes telefon)
2. inzulínová pumpa YpsoPump, lze propojit s aplikací CamAPS FX, zde je ovládání přes telefon, viz: https://www.mylife-diabetescare.com/cs-CZ/mylife-loop.html

Obě tyto pumpy mají kanylu s hadičkou, mají senzory Dexcom G6 nebo G7.

3. pumpa MINIMED G 780, tato pumpa má také kanylu s hadičkou, senzory Enlite, viz: https://www.medtronic-diabetes.com/cs-CZ/lecba-inzulinovou-pumpou/system-minimed-780g

4. jediná pumpa na trhu v ČR , která je tzv. náplasťová, tedy bez hadičky, je pumpa viz: https://cz.medtrum.com/product/nanopump.html

Pokud přítel uvažuje o léčbě inzulínovou pumpou, měl by se obrátit na diabetologa, který má v léčbě s inzulínovou pumpou zkušenosti a poradí mu vybrat vhodný přístroj. Rovněž můžete kontaktovat obchodního zástupce daných firem a nechat si přístroje ukázat. Podrobný rozbor jednotlivých přístrojů bohužel přesahuje náplň této poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 2. 2024 Erik

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Je mi 27 let, 184cm, 88kg. Již přes rok trpím neustálým pocitem žízně. Navštívil jsem praktického lékaře a ten mě automaticky poslal na oGTT test. Měsíc zpět byli výsledky 6.5mmol/l nalačno a 8.6 po zátěži. oGTT test byl proveden i cca. 5 let zpátky s mírně zvýšenými výsledky. Tenkrát jsem neměl žádné příznaky žízně atd., pouze mi v krvi našel vyšší hodnoty cukru tudíž mě poslal na oGTT kontrolu. Je, ale zajímavé, že se měřím i doma glukometrem značky Glucolab a výsledky nalačno nikdy nešli nad 7mmo/l. Dnes ráno na lačno jsem měl 5.4, občas mám ráno max. 6.5. Lékař mě ještě poslal do diabetické poradny a na Endokrinologii. Bohužel, na Endokrinoligii mi dali termín až na druhou polovinu května a do poradny čekám na potvrzení nějakého termínu. V noci se žízní nebudím, ale přes dnes musím mít vodu prakticky neustále u sebe. Občas mám po probuzení jazyk s bílým povlakem (ne vždy). Také se mi zdá, že mi po mastnějším / tučnějším obědu zůstane chuť jídla hrozně dlouho v puse, ikdybych vypil několik skleniček vody tak ještě mastnost jídla pár hodin cítím. Nevím zda to s tím souvisí, ale začátkem tohoto roku jsem pár dní pociťoval pálení špičky jazyka, pálení rtů, pálení v krku. To po pár dnech odešlo a nastoupilo cca. 14 denní pálení žáhy po každém jídle. To také kompletně ustoupilo, bral jsem Omeprazol na doporučení lékaře. Další problém co mám je dlouhodobá bolest krční páteře ze sedavého zaměstnání, taky nevím zda to může souviset. Omlouvám se za rozsáhlou otázku, ale budu velmi rád zda mi můžete ohledně pocitu žízně poradit případně něco doporučit. Děkuji za Váš čas. Erik

Odpověď ordinace

Dobrý den

obávám se, že bez podrobnějších testů Vám neodpovím na otázku proč trpíte pocitem žízně.
Kromě cukrovky se může jednat i o jiná endokrinologická onemocnění, ale nemusí jít jen o nemoci, někdy tyto potíže může způsobovat i stres.
Určitě je dobře nechat si dodělat testy na endokrinologii, zatím doporučuji doplňovat hořčík a dostatek pohybu. Ideálně 3x týdně 60 minut rychlé chůze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 2. 2024 Marie

Dobrý den, prosím, je dobré léčit diabetes s inzulinovou rezistencí inzulínem? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte prokázanou inzulínovou rezistenci, není inzulín lékem první volby. Cílem léčby cukrovky je inzulínovou resistenci snížit a tak umožnit funkci vlastního inzulínu. K tomu pomáhá správná strava, dostatek pravidelného pohybu a různé léky, které v diabetologii používáme.
Je zde ale výjimka, pokud máte špatně fungující ledviny nebo těžkou dekompenzaci diabetu, je možné, že lékař doporučí inzulín. Toto ale bez znalosti Vašich laboratorních výsledků a dalších nemocí nemohu posoudit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 2. 2024 Honza

Mám užívat siofor každý večer. Jak dlouho se užívá? Večer ho často zapomenu vzít, navíc je velký a musím ho rozkousat a je mi odporný.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Siofor se obvykle užívá dlouhodobě, protože obnovuje citlivost těla na jeho inzulín, pro léčbu diabetu 2 typu je to základní lék. Lze jej užívat desítky let.
Většinou jej doporučujeme užívat večer, ale to není podmínkou. Můžete jej vzít klidně ráno nebo v poledne. Doporučuji během jídla nebo po jídle, hodně zapít, abyste jej nemusel kousat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2024 Denisa

Dobrý den , jim každé ráno Euthyrox 50 už 12 let ale za poslední dva roky mám problémy s vahou i když jim stále stejně , četla jsem že když budu jist k tomu o jodid tak by se měla vaha pomalu upravovat .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jodidem nic nepokazíte, pokud nebyla u Vás v minulosti zvýšená funkce štítné žlázy. Myslím si, že s váhou Vám ale moc nepomůže. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

16. 2. 2024 Josef

Dobrý den, je mi 28let, výška 183, váha 85kg.
Prosím Vás o radu: nechal jsem si udělat kompletní krevní vyšetření a vyšla mi glukóza na lačno 5,1 / HDL 0,82 / LDL 3,23 / Triacylglycerol 1,66 / HbA1c 45mmol .
Sportuji 1x týdně, ale mám rád sladké, které si dopřeji každý den. Je třeba se obávat že jde o cukrovku , nebo to vše ovlivnilo častá konzumace sladkého a pokud změním jídelníček, razantně omezím sladké a přidám více pohybu, nemám se zatím obávat? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na Vaši výšku máte jen lehce nadváhu a pár kilo dolů by neškodilo. Nalačno máte cukr v normě, trochu vyšší HbA1C. Nejsou to ještě parametry pro cukrovku. Ale na Váš věk trochu vyšší cholesterol. To se léky ve Vašem případě neřeší, ale určitě je dobrý nápad omezit sladkosti a ubrat váhu.
Kontrolu laboratoře doporučuji nejdřív za půl roku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 3. 2024 Patricie

Dobrý den chci se zeptat minulý rok jsem měla zvýšený cukr v krvi žijí ve Francii a tady je normální taxe do 1.06 já měla 1.08 pak jsem stravovala zdravé a a schudla 8 kil a cukr se vrátil do normálu pak jsem začala jist vše a zase jsem.pribrala ale cukr byl stále v pohodě teď jsem byla na odberech a cukr za zvýšeny podotýkám normalmi hodnota je 1.06 a teď mam 1.10 moje obvodní dr mi řekla že nic nemůžu jist jenom cerealni iltěstoviny chleba bílé jogurty atd moje otázka musí se člověk stravovat který nemá cukrovku ale má zvýšený cukr stravovat jak clovek s cukrovkou? Vím že bych neměla jist nic sladké a těstoviny tučně maso atd a chci se začať stravovat zdravé teď dokonce držím pusť abych schudla dá se ten cukr dát zase do pořádku když schudnu? A ještě otázka kdy mám ten cukr zvýšený opravdu si nemůžu dát ani kousek čokolády? Tady je to právě tak že pokud je cukr je o 0.70 d0 1.10 tak je to normální pak od 1.10 do 1.25 je to prediabetes a pak už cukrovka. Jenomže některé laboratořich je normální cukr právě do té 1.06 a pak už vyšší hodnoty nejsou v pořádku děkuji předem za zprávu odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty ukazují na poruchu tolerance cukru. Což se při nárůstu váhy často stává. Odpověď na Vaši otázku zní: ano, dietu racionální s omezením rychlých cukrů a správnou váhu byste měla držet celoživotně. Udržování váhy a správná strava totiž výrazně snižuje riziko přechodu do cukrovky. I tak je důležité nechat si cukr pravidelně kontrolovat, protože asi u 30% pacientů s poruchou tolerance cukru se cukrovka vyvine.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 2. 2024 Jan Pospíšil

Dobrý den,
sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpov졡d.
Pospíšil

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pouze pomůcka k monitorování hladiny krevního cukru, nikoliv laboratorní přístroj. Lepší glukometry mají odchylku při měření do 10%, což je ale pro běžnou praxi dostatečné. Záleží také na výši glykémie a na dodržení správnosti odběru krve a manipulace s proužkem. Vybírejte cenově lepší glukometry nikoliv nejlevnější z Číny, obvyklá cena je kolem 500 Kč. Některé glukometry mají aplikace do telefonu či jiné přídavné funkce. Záleží co Vám vyhovuje.
Žádný ale nebude 100% s laboratorním zařízením. Viz např:

https://www.spotrebitelskytest.cz/glukometry?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAz8GuBhCxARIsAOpzk8wD7NmZheuPgXAdZzaKTvN4FTuhj0qpJ3nDHR6PhYhFF8RgaATHUOoaAl9kEALw_wcB

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2024 anonymní

Dobrý den, je možné se k vám objednat na konzultaci, i když nemám diabetem a me BMI je 23? Mám zájem o konzultaci skrz užívání léku saxenda, 158cm 56kg 40 let, vždy jsem měla kolem 50kg a po třech covidech se mi nedaří těch 6kg dat dolu. Děkuji JS

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

konzultaci můžete, ale při těchto parametrech rozhodně není rozumné začít s užíváním léku Saxenda.
Spíše bych doporučila zkontrolovat stravu, energetický příjem a výdej. Pokud budete chtít, objednejte se na konzultaci k nutričním terapeutkám na nutrice@diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Dominika

Dobry den. Mam 31 rokov. Cukrovku, typ Mody 3 od 14 rokov liecena tabletkami a dietou, momentalne na inzuline Apidra 3x denne a tabletky Diaprel 2x rano. Planujeme s priatelom babatko a obavam sa uzivania tabletiek pri otehotneni ci nemozu uskodit babatku nakolko vsade citam, ze tieto tabletky sa neodporucaju v tehotenstve. Moja diabetologicka mi povedala ze ked ostanem tehotna mi znizi davku tabletiek a zvysi inzulin. Dakujem za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte léky, které se v těhotenství nedoporučují (a mezi ně patří Diaprel), převádíme pacientky již před plánovaným otěhotněním pouze na inuzlín.
Je tedy dobré těhotenství zkusit naplánovat i když to může být těžší. V době početí byste již měla být pouze na inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková