Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

31. 3. 2023 Lucie

Dobrý den, léčím se se subklinickou hypotyreózou. Ráda bych se zeptala, u jaké hodnoty TSH se uvažuje o navýšení nebo snížení dávky Euthyroxu? Hormony užívám od prvního těhotenství (6 let). Nyní jsem 3 roky po porodu (druhém), užívám Euthyrox 50/den a moje výsledky jsou TSH 1,37, T3 celkový 1,04 a T4 volný 12,2. Ráda bych se dostala k vysazení jako před těhotenstvími, případně snížila na 50ku 6x týdně jako po prvním porodu. Je to reálné? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, takhle se to všeobecně nedá říct. Při rozhodování hraje roli UZ obraz štítné žlázy a hlavně důvod, proč štítná žláza nefunguje dobře. Lze se domluvit s ošetřujícím lékařem na postupném snižování Euthyroxu např. na 1/2-0-0 tbl., poté 1/2-0-0 tbl. obden s kontrolami TSH, fT4 a dle vývoje jejich hodnot se rozhodnout o ponechání malé dávky nebo vysazení. Já osobně mladé pacientky v jejich plodném období v subklinické hypofunkci neponechávám z důvodu případného těhotenství.  

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 3. 2023 anonymní

Bola som na preventívnej prehliadke. Odber na lačno a hodnota glukozy pod dolnú hranicu, t.j. 3,8.Pani doktorka mi k tomu povedala len vetu: To je asi preto, že nemáte rada cukor. Ostala som zaskočená takýmto vysvetlením, a bola som ticho. O dva roky som išla na preventívne vyšetrenie obličiek, tiež na lačno a zase nižšia glukoza 3,8 t.j. trocha pod normu v danom laboratoriu. Nefrologička sa ma pýtala či má niekto v rodine cukrovku. Odpovedala som nie a nechápala som prečo sa to pýta. Výsledky som videla až doma a vidím nižšiu glukozu. Zase 3,8. Možem mať cukrovku 1,typu. Cítim sa slabšia a mám pocit,že rýchlo chudnem. Jem pravidelne. necítim sa dobre pri dlhodobom nejedení.

Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobeé

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota 3,8 mmol/l nalačno je lehce pod normou. Rozhodně se nejedná o cukrovku.
Naopak hladina cukru lehce pod normou značí dobrou činnost slinivky. Po delším hladovění mohou lehce pod normu klesnout hodnoty glykémie i u zdravých lidí. Vaše slinivka může ale uvolňovat více inzulínu, než je potřeba a pak může cukr klesat. Prevencí potíží je pravidelná strava, v každém jídle zkuste mít nějaký dlouhý cukr (pečivo, přílohy) a kousek bílkoviny. Nemít jen sladké jídlo jako hlavní jídlo. To může vést k přehnané reakci slinivky a následnému poklesu glykémie.

Závěrem: pokud nepozorujete během dne příznaky poklesu krevního cukru (tzv. hypoglykémie) tedy náhlé stavy hladu, slabosti, pocení, třesu, které se zlepší po jídle, tak bych stav dále nevyšetřovala. Pokud ovšem máte potíže, doporučuji Vám dovyšetření činnosti slinivky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2023 Kamila Lucakova-Bulić

Dobrý den nemohu se dovolat na diabetickou ambulanci v místě bydliště užívám inzulin xultophy 50 jednotek a k tomu 1 stadamet a občas mám nízký cukr například předevčírem jsem odpoledne měla jen 3,3 vysadila jsem ten stadamet a bylo to lepší myslíte že jsem udělala zpravne?nebo ne? Musím brát k tomu ten stadamet ?Děkuji za případnou odpověď s pozdravem Kamila Lucakova -Bulic z Duchcov 

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že si cukr měříte a po zjištění hypoglykémie jste zkusila upravit léčbu. Vysazení Stadametu je možná volba, pro tělo ale dlouhodobě bude vhodnější druhá varianta. Tedy nechat Stadamet (on totiž zlepšuje citlivost na inzulín Vašeho těla a to do budoucna budete potřebovat) a snížit dávku inzulínu tak, abyste měla nalačno mezi 5-7 mmol/l.
Doporučuji zkusit snížit Xultophy na 46 j a po týdnu podle glykémií vyhodnotit. Zkuste se zamyslet nad možnou příčinou hypoglykémie. Nebylo více pohybu? Méně jídla? Myslete na to, že inzulín pracuje celých 24 hodin a když se budete více hýbat, pojede glykémie dolů a je to potřeba dojídat předem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 3. 2023 Josková

Dobrý den,
chci se zeptat, zda máme řešit výšku syna (14 m. - 78,5 cm)? V porovnání s ostatními chlapci je menší. Nerada bych něco podcenila. Narodil se v 38 tt., císařským řezem, důvod- hypoxie plodu.
Narozen 10.1.2022, porodní váha- 3060g, výška 50 cm.
Je velice živý, chodí od 9m., veselý, krásně jí.
Výška matky 149 cm, výška otce 183.
Předem moc děkuji za odpověď
Josková

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dle růstového grafu je dítě na spodním 10-tém percentilu - lehce pod normou, ale ne výrazné zaostávání v růstu. Lehké zaostávání může být způsobeno předčasným porodem a hypoxií. Růstovou rychlost by měl sledovat Váš pediatr, většinou se upraví do 2 roku dítěte. Pokud by se však propadal dále v růstové rychlosti, je zapotřebí konzultace dětského endokrinologa.   

S pozdravem

Diabetologická ambulance

30. 3. 2023 anonymní

Dobrý deň. Dlhšiu dobu mám psychické problémy, pravdepodobne syndróm vyhorenia (som zdravotná sestra, vyše 10 rokov som robila na ARO, teraz 2,5 roka na urgente), prejavujúci sa nespavosťou a úzkosťami. Po pol roku nespania v noci som sa rozhodla konečne riešiť svoj stav a navštívila som svojho obvodného lekára. Takže som od decembra PN. V decembri mi však pri odbere krvi vyšla glykémia 10, 15. V januári kontrolné odbery 8,86. Kúpila som si hneď glukomer a pravidelne si kontrolujem glykémiu. Doma mám vždy nalačno do 8. Ja to stále pripisujem stresu, začala som chodiť na terapie ku psychologicke, tak som chcela počkať, či sa mi to po terapiach neupraví. Avšak lekárka trvala na tom, že mám ísť na diabetológiu. Tam mi urobili odbery - glukóza 9,7 a B_hba1c 5,41. Pani doktorka na diabetológii veľmi nepríjemná, nakoľko mám aj obezitu, jej chovanie ku mne bolo veľmi ponižujúce. Naordinovala mi Siofor, vegansku stravu a príkaz schudnúť 5 kg za mesiac. Na kontrolu po mesiaci už ani nemám chuť ku nej ísť. Chcela by som vedieť, či tie výsledky sú až tak veľmi zlé, že je potrebné brať tie lieky, alebo je ešte postačujúca diéta? Ďakujem, budem rada, ak mi odpíšete do mailu.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jako zdravotní sestra jistě víte, že hyperglykémie nebolí, ale pokud se cukrovka zanedbá a zvýšená glykémie působí na organizmus delší dobu, mohou vzniknout nenapravitelné škody. Dnes již víme, že tělo má něco jako paměť a i když se glykémie srovná, nemělo by to trvat moc dlouho. Je tedy důležité se snažit léčit cukrovku k normoglykémii od počátku stanovení diagnózy. Vaše hodnoty jsou již nad normou a určitě je třeba na nich pracovat. Lék typu Siofor standartně dáváme hned po stanovení cukrovky, protože snižuje riziko dalšího zhoršování. Takže si jej zatím nechte. Pokud máte větší nadváhu, je pravděpodobné, že snížením minimálně 10% výchozí hmotnosti dokážete hladinu glykémie zlepšit. Jestli to bude ale stačit, abyste byla bez léků, nelze předem odhadnout. Někdy stačí dieta a pohyb k dosažení normálních hladin glykémie i bez léků, takových pacientů je ale velmi málo.
Závěrem: doporučuji Vám začít s redukční dietou, přidat pohyb a zatím nechat lék Siofor. Uvidíte jaké budou výsledky po půl roce. Pak můžete situaci přehodnotit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 3. 2023 Milan

Dobrý den. Nejsem zcela spokojen s léčbou mého prediabetes mým obv. lékařem. Užívám stadamet 500 večer. Naber krve jsem si nechal dělat v lednu 13.1.2023 a výsledek byl 47 mmol. Vysvětloval jsem mu 14.3.2023 , ze jsem o Vánocích trochu hresil. Odpoved byla, ze Vánoce už byly dávno. Nebral v potaz rozmezí mezi svátky a odběrem a následně mi navýšil medikaci prášku dvakrát denně. Nyní se snažím držet dietu a telo se pere s výkyvy glykemie. Teď jsem například hladový snědl obed (ryze se zeleninou a kuretem) a cukr vylezl na 10,1 30 min po jídle. Pak začal klesat a za 120 min padl na 8,2. Vím, ze mám porušenou glukozovou toleranci ale určitě to není na inzulin. Předposlední naber krve byl 43mmol což se doktorovi libilo. Od ledna se držím diety a pohybu kdy průměrně denně ujdu cca 8/9 km denně. Myslíte ze tímto stylem bude další naber krve s lepšími výsledky? Mám strach navyšovat medikaci vzhledem k zemstnani, neboť pokud spadnu do kategorie diabetes s inzulinem , mohu svou kariéru zabalit a to nechci. Poradíte mi jak nejlépe bojovat s prediabetes? Vím ze dietou a pohybem a to teď striktně dodržují ale znervoznuji mě velké výkyvy hladiny okamžitého cukru. Mám se bát? Dekuji za odpoved. Zapomel jsem. Merim 170cm/87 kg věk 46 let. Dřív jsem hodně cvičil a svalové hmoty mám nad poměr te tukové. Ale věřím ze pět šest kilo by mi mohlo také pomoci, když se jich zbavim.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty, které udáváte, splňují kritéria pro velmi dobrou kompenzaci diabetu. Pro Váš věk by měla být hladina hbA1C mezi 40-50 mmol/mol.
Je tedy malé riziko léčby inzulínem. Pro to, aby tento vyhovující stav trval co nejdéle, je jistě rozumné přidat pohyb, snížit váhu cca o 5-6 kg.
Pokud i přes Vaše snahy dojde ke zhoršování kompenzace diabetu (a to se může stát), bude nezbytné upravit léčbu. Moderní léky pomáhají snižovat glykémii a zároveň váhu a kompenzovat tak cukrovku na řadu let.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 3. 2023 Jan

Muž 71 r. 93 kg, 167 cm, cukrovka na kontrolách hraniční, operace osteochondromu 02/2022 ,a to v LKK vel. 42x36 mm. V současné době řeším na urologii a interně nykturii a nadměrné noční pocení kolem krku (4 x za noc je nutné převléct vrch pyžama). Urologické vyšetření - urodynamika a cystoskopie. Zjištěn hyperaktivní detruzor a předepsán lék solifenacin. Ten na nykturii vůbec nezabral, ale odstranil cca na 3 měsíce nadměrné noční pocení. Pro nepříjemné nežádoucí účinky nešlo s braním tohoto léku pokračovat. Poté na urologii předepsán lék Betmiga, který mi zvedl tlak až na 230/90 a musel jsem s lékem skončit. Nyní domluva s urologem vyzkoušet lék Toviaz, zatím není k dostání. Problém s nadměrným pocením nevyřešen. Doktorka na interně s tímto problémem mě znovu předala mému praktikovi. Prosím poraďte jak postupovat s léčbou nadměrného nočního pocení za krkem. ( k nadměrnému pocení dochází i přes den při menší zátěži - procházka 1 km. ). Děkuji za odpověď. Kupčík.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nadměrné pocení a jako řešení bývá bohužel často obtížné. Vídáme jej často u diabetiků. Je projevem postižení nervových vláken zásobujících potní žlázy. Příčinou ale mohou být i hormonální změny (např. porušená funkce štítné žlázy). V léčbě může pomoci: mít cukr ideálně kompenzován (tedy nalačno 5-6 mmol/l), můžete zkusit vitaminy, které zlepšují výživu nervů (v lékárně je jich celá řada). Máte nadváhu, i to může být důvodem pocení. Někdy zkoušíme léky, které snižují pocení. O jejich použití se poraďte se svým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 3. 2023 Petra

Dobrý den psala jsem vám a nemám zatím žádnou odpověď dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, odpovědi zpracováváme průběžně. A jich opravdu hodně. Odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech, ale nejsme schopni odpovídat obratem. Doktoři odpovídají na Vaše dotazy ve svém volném čase. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

27. 3. 2023 Petra

dobry den, chtěla bych sem se zeptat naměřila jsem si ráno před snídani 6,3 a asi po hodině jsem si změřila znovu a tam 6,7 , po oběde jsem si naměřila 10,5 tak se chci zeptat n radu děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nevím přesně v čem chcete poradit. Cílové hodnoty glykémie se liší podle věku, přidružených nemocí. K odpovědi potřebuji znát alespoň věk, léky, popř nemoci.

Tedy odpovím obecně. Pacienti mladší, bez dalších nemocí mají mít hodnoty nalačno blízké zdravým. Tedy kolem 5-6 mmol/l, po jídle pak 7-8 mmol/l. Krátkodobě např. při nemoci nebo dietní chybě lze tolerovat vzestupy. Pro pacienty starší a více nemocné (např. s komplikacemi diabetu, po infarktu) doporučujeme hladiny lehce vyšší tedy nalačno 6-7,5 (8,0) mmol/l, po jídle 8-11 mmol/l. Je normální, že hladiny cukru mohou kolísat, tedy že pokaždé (třeba i za 5 minut) naměříte lehce jiná čísla. Důležité je, aby v průběhu dne se cukr pohyboval ideálně mezi 4-9 (10) mmol/l a to podle stravy a pohybu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2023 Jiří

Dobrý den,
jsem diabetik II. typu již přes 40 let. Doposud bylo vše Ok, Během půl roku došlo ke zhoršení.
Bolí mně zuby. Určitě je souvislost mezi bolestí zubů ´ a zvýšení cukru v krvi. Paradentolog provedl vyšetření vše v pořádku. Bylo provedeno vyšetření na nosní a ústní dutiny vše v pořádku. Nevím co dále mám podniknout v mém případě. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

cukrovka je nemoc, která může ovlivnit celý organizmus. Nevidím ale v praxi často pacienty, které by bolely zuby z důvodu hyperglykémie. Je dobře, že jste si nechal zkontrolovat zuby a ORL. Bolesti mohou být rovněž projevem neuropatie. Doporučuji v první řadě snahu o ideální kompenzaci cukrovky. Tedy nalačno kolem 6 mmol/l a po jídle do 10 mmol/l. Hodnota dlouhého cukru by měla být pod 53-55 mmol/mol. Pokud se Váš stav nezlepší, doporučuji Vám ještě navštívit neurologii s otázkou diabetické neuropatie a podle výsledku začít léčbu. Používáme léky, které snižují vnímání bolesti. Jejich nasazení konzultujte s neurologem nebo Vaším diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková