Nastavení soukromí
Dobrý deň, po tehotenskej cukrovke som bola na kontrolu ogtt, kde mi bola zistena porucha glukozovej tolerancie, hodnota nalacno 5,5 a po 120 minutach 7,9. Pani doktorka povedala, ze sa mam stravovat ako diabetik. Pocas tehotenstva som prisne dodrziavala dietu, vysledky boli Ok, zaujima ma, ci aj teraz okrem vylucenia sladkosti a bielej muky mam jest aj nízkotučné mliečne vyrobky? Dvíhajú tiez cukor alebo je to iba kvoli tomu, aby diabetik nepribral na vahe? Ja som dost chuda a ked obmedzim sladke a este aj nízkotučné vyrobky budem jest, schudnem este viac, ako sa mi stalo aj pocas tehotenstva (teraz 165cm a 58kg.). Preto ma zaujíma, co mam vlastne jest, nikdy som nemala problem s nadvahou, skor naopak, preto neviem, ci mam aj pravidelne cvicit, teraz cvicim cca 2-3x tyzdenne jogu po cca 20 minutach. Ďakujem pekne z odpoveď.
Odpověď ordinace
Dobrý den,
hodnota glykémie nalačno 5,5mmol/l je hraniční. V této fázi doporučujeme racionální stravu. Tedy omezit volné cukry (všechny sladkosti), ale pokud budete mít potřebu sladkého, můžete nějakou potravinu, která obsahuje zdravější cukry (např. jablečný závin bez přidaného cukru, musli, ovoce, apod).
Obsah cukru v dietě by měl být kolem 200-225gUV, není třeba držet redukční dietu. Rovněž není třeba užívat nízkotučné výrobky (jako např. jogurty, sýry).
V mléčných výrobcích je obsah cukru minimální. Pokud máte pohyb ráda, určitě jej zařaďte.
Do budoucna je vhodné 1x za rok kontrolovat oGTT jak se porucha metabolismu cukru vyvíjí.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková